Єдиний податок фізособам

13 вересня 2019

Платити податки вчасно вкрай важливо, ще важливіше - робити це коректно. Сьогодні розбираємося, що таке так званий єдиний податок, який податок різні групи платників податків платять державі, що це взагалі за групи і хто до них відноситься, які у них права, а також як і коли подавати звітність відповідних груп.

Єдиний податок фізособамЩо це таке?

Такий податок є частиною спрощеної системи оподаткування українських підприємців. Це передбачає оплату податків за фіксованими ставками, які встановлюються окремо для кожної окремої групи платників податків (для 1 або 2 груп), або за встановленим державою відсотком, якщо мова йде про 3 групіупідприємців.

Всього при цьому в нашій країні зараз 4 групи, що обкладаються податками саме по «спрощенці». Яку групу вибрати, платник податків вирішує сам, виходячи зі своєї конкретної ситуації. При цьому для фізосіб підходять тільки 3 групи, а 4 група призначена лише для сільськогосподарських підприємств. Розглянемо докладніше групи платників податків для фізосіб:

1 група

Це група для фізичних осіб підприємців, які не використовують працю інших найманих осіб для здійснення господарської діяльності, продажу або ж надання послуг населенню. При цьому вибрати дану групу підприємець може, тільки якщо його дохід не перевищує 300 тис. гривень на рік.

Знаходитись в даній групі можуть тільки ФОП і співпрацювати вони можуть також тільки з фізособами.

Ставка по групі сьогодні становить від 1 до 10% від встановленого ПМ станом на 1 число січня поточного звітного року. І максимальна ставка 1-ї групи сьогодні становить: 1921 * 10% = 192 гривні і 10 копійок.

2 група

У неї входять також ФОП, які надають послуги населенню, виробляють або продають якусь продукцію, а також займаються господарською діяльністю, але вже за допомогою найманих співробітників. Число співробітників для підприємців з 2-ї групи не повинно по закону бути більше 10 чоловік. Також є обмеження за розміром доходів - до 1,5 млн гривень. Співпрацювати такі ФОП можуть з фізособами, а також юрособами на спрощеній системі.

Хто не може входити в цю групу при дотриманні всіх основних умов?

 1. Посередники на ринку нерухомості.
 2. Виробники / постачальники / продавці різної ювелірної продукції, а також виробів, у виготовленні яких використовуються дорогоцінні камені або метали.

Такі ФОП вже відносяться до 3-ї групи.

Ставка для 2-ї групи дорівнює 2-20% від розміру мінімальної зарплати українців станом на 1 січня звітного року.

3 група

У даній групі вже не обмежують в числі людей, які працюють на ФОП, більш того, якщо дві попередні групи призначені виключно для фізосіб, то в третю можуть входити вже і юридичні особи. Доходи не повинні перевищувати суму 5 млн, при цьому співпрацювати можна як з фізособами, так і з юридичними особами незалежно від того, яку форму оподаткування вони використовують.

Підприємці 3-ї групи оподаткування сплачують 3 або 5% від свого доходу, в залежності від того, чи сплачують вони ПДВ. Якщо цей податок був сплачений, потрібно виплатити 3%, якщо ні, він включається в ставку і оплачувати потрібно 5%.

Важливо: 1 і 2 групи платять фіксовану ставку податку і змінюватися вона може тільки за умови підвищення ПМ або ж мінімалки по заробітній платі в Україні, значення яких беруться за основу для розрахунків за цю ставку. Розмір доходу ФОП в даному випадку значення не має, головне, щоб ви вписувалися в встановлені обмеження щодо сум для даних груп. 3 група платить встановлений державою відсоток від суми доходу, відповідно, чим більше дохід, тим більше податок.

У яких же випадках застосовується ставка 15% для платників 1-3 груп?

 1. Вона може застосовуватися до тієї суми, на яку сума визначеного доходу для групи була перевищена.
 2. Також така ставка застосовується у разі, якщо платник з 1 або ж 2 групи отримав додатковий дохід від будь-якого виду діяльності, який не позначений в реєстрі для платників податків з даних груп або й зовсім діяльності, при якій в дані групи входити не можна ( якби вона була основною).
 3. Якщо був застосований інший спосіб розрахунку.
 4. До будь-яких доходів від діяльності, якою дані особи (в 1-3 групах) згідно із законом займатися не мають права.

Як бачите, спрощена система оподаткування передбачає виконання ряду умов, але держава розуміє, що реальність бізнесу далека від «сухих» законів і дозволяє в ряді випадків заплатити податки з діяльності, якою підприємці на «спрощенці» займатися не можуть.

Які форми взаєморозрахунків доступні і хто зобов'язаний використовувати касові апарати, а хто ні?

Розраховуватися зі своїми контрагентами можна виключно в грошовій формі. Це може бути як готівкова, так і безготівкова форма оплати, але ні натура, ні інші варіанти оплати фігурувати у вашій звітності не повинні.

Касові апарати є обов'язковими не для всіх. Їх зобов'язані встановлювати підприємці 2-ї групи, якщо їх доходи за рік перевищили суму в 1 млн гривень, а також 3-ї групи, якщо це фізособи, чий дохід за рік більше 1 млн гривень, або юрособи, якщо вони отримують оплату готівкою.

Кому потрібно вести сьогодні бухоблік?

Бухоблік є обов'язковим для всіх груп платників єдиного податку. Різниця лише у вимогах до оформлення такого обліку. Фізособи будь-якої групи можуть вести книгу обліку, як електронно, так і в паперовому вигляді (вибір на свій розсуд). Юрособи, які можуть входити тільки в 3-ю групу платників податків, також зобов'язані вести облік, але використовуючи дані спрощеного бухобліку.

Кому «спрощенка» не світить?

Існує ряд груп ФОП, яким недоступний єдиний податок і в принципі платити свої податки за спрощеною системою оподаткування. Серед них:

 1. Ті, хто організовують або самі проводять азартні ігри, лотереї або ж влаштовують тоталізатори. Разом з тим, розповсюджувачів лотерей дане обмеження не стосується.
 2. ФОП, що роблять обмін валют.
 3. Виробники або продавці підакцизної продукції. При цьому продавати в роздріб столові вина, пиво або пально-мастильні матеріали (до 20 л. в ємностях) і платити єдиний податок можна.
 4. ФОП, які видобувають або виробляють, а також продають дорогоцінні метали або каміння, а також корисні копалини. Виняток для місцевих копалин - в такому випадку можна.
 5. Посередники в сфері фінансів / нерухомості, будь-які фінансові і кредитні організації.
 6. Страховики і банки, ломбарди, кредитні спілки, брокери і т.д. Тим часом посередники у страхуванні можуть бути платниками єдиного податку.
 7. Нерезиденти України.
 8. Керуючі підприємствами.
 9. Власники земельних ділянок розмірів понад 0,2 гектара, житлових приміщень більше 100 квадратних метрів, а також нежитлових споруд більше 300 квадратних метрів, якщо заробляють на здачі даного майна в оренду.
 10. Ті, хто здійснює поштові послуги або послуги зв'язку. При цьому, якщо ви займаєтеся кур'єрською діяльністю або зв'язком в рамках діяльності, яка не підлягає ліцензуванню в цій сфері, обмежень для вас немає.
 11. Не обійтися єдиним податком і організаторам гастрольних турів та інших заходів.
 12. Боржники. Виняток можуть зробити для тих, хто у своїй діяльності зіткнувся з форс-мажором, що спричинило накопичення безнадійного боргу в оплаті податків.
 13. Якщо ви здійснюєте свою діяльність в рамках представництва або філії юрособи, яка не може бути платником єдиного податку, вам в цій формі оподаткування буде відмовлено.
 14. Більше 25% статутного капіталу належить юрособам на загальній системі оподаткування.

Коли подавати звітність?

1 і 2 групи повинні звітувати за кожен календарний рік своєї діяльності. На все про все у підприємців даної групи є 50 днів. Відлік даного терміну починається з настанням нового календарного року.

3 група звітує поквартально:

Якщо зазначена дата це свято / вихідний, нічого не переноситься, тому вкрай важливо в такому разі подати звітність в останній робочий день перед вихідними. З оплатою теж жартувати не варто - якщо на потрібну дату бракує коштів, дуже легко оформляється швидка позика на картку або навіть вигідний кредит готівкою.

 • За 1 квартал - до 10.05
 • За 2 квартал - до 09.08
 • За 3 квартал - до 09.11
 • За 4 квартал - максимум до 11.02 наступного року.

Можливо, вам будуть також цікаві наші матеріали про «Найвигідніші онлайн-сервіси по букінгу готелів - 2019», а також «Договір оренди – як його правильно оформити, щоб захистити всі сторони?».

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.