Єдиний податок фізособам

13 вересня 2019

Платити податки вчасно вкрай важливо, ще важливіше - робити це коректно. Сьогодні розбираємося, що таке так званий єдиний податок, який податок різні групи платників податків платять державі, що це взагалі за групи і хто до них відноситься, які у них права, а також як і коли подавати звітність відповідних груп.

Єдиний податок фізособамЩо це таке?

Такий податок є частиною спрощеної системи оподаткування українських підприємців. Це передбачає оплату податків за фіксованими ставками, які встановлюються окремо для кожної окремої групи платників податків (для 1 або 2 груп), або за встановленим державою відсотком, якщо мова йде про 3 групіупідприємців.

Всього при цьому в нашій країні зараз 4 групи, що обкладаються податками саме по «спрощенці». Яку групу вибрати, платник податків вирішує сам, виходячи зі своєї конкретної ситуації. При цьому для фізосіб підходять тільки 3 групи, а 4 група призначена лише для сільськогосподарських підприємств. Розглянемо докладніше групи платників податків для фізосіб:

1 група

Це група для фізичних осіб підприємців, які не використовують працю інших найманих осіб для здійснення господарської діяльності, продажу або ж надання послуг населенню. При цьому вибрати дану групу підприємець може, тільки якщо його дохід не перевищує 300 тис. гривень на рік.

Знаходитись в даній групі можуть тільки ФОП і співпрацювати вони можуть також тільки з фізособами.

Ставка по групі сьогодні становить від 1 до 10% від встановленого ПМ станом на 1 число січня поточного звітного року. І максимальна ставка 1-ї групи сьогодні становить: 1921 * 10% = 192 гривні і 10 копійок.

2 група

У неї входять також ФОП, які надають послуги населенню, виробляють або продають якусь продукцію, а також займаються господарською діяльністю, але вже за допомогою найманих співробітників. Число співробітників для підприємців з 2-ї групи не повинно по закону бути більше 10 чоловік. Також є обмеження за розміром доходів - до 1,5 млн гривень. Співпрацювати такі ФОП можуть з фізособами, а також юрособами на спрощеній системі.

Хто не може входити в цю групу при дотриманні всіх основних умов?

 1. Посередники на ринку нерухомості.
 2. Виробники / постачальники / продавці різної ювелірної продукції, а також виробів, у виготовленні яких використовуються дорогоцінні камені або метали.

Такі ФОП вже відносяться до 3-ї групи.

Ставка для 2-ї групи дорівнює 2-20% від розміру мінімальної зарплати українців станом на 1 січня звітного року.

3 група

У даній групі вже не обмежують в числі людей, які працюють на ФОП, більш того, якщо дві попередні групи призначені виключно для фізосіб, то в третю можуть входити вже і юридичні особи. Доходи не повинні перевищувати суму 5 млн, при цьому співпрацювати можна як з фізособами, так і з юридичними особами незалежно від того, яку форму оподаткування вони використовують.

Підприємці 3-ї групи оподаткування сплачують 3 або 5% від свого доходу, в залежності від того, чи сплачують вони ПДВ. Якщо цей податок був сплачений, потрібно виплатити 3%, якщо ні, він включається в ставку і оплачувати потрібно 5%.

Важливо: 1 і 2 групи платять фіксовану ставку податку і змінюватися вона може тільки за умови підвищення ПМ або ж мінімалки по заробітній платі в Україні, значення яких беруться за основу для розрахунків за цю ставку. Розмір доходу ФОП в даному випадку значення не має, головне, щоб ви вписувалися в встановлені обмеження щодо сум для даних груп. 3 група платить встановлений державою відсоток від суми доходу, відповідно, чим більше дохід, тим більше податок.

У яких же випадках застосовується ставка 15% для платників 1-3 груп?

 1. Вона може застосовуватися до тієї суми, на яку сума визначеного доходу для групи була перевищена.
 2. Також така ставка застосовується у разі, якщо платник з 1 або ж 2 групи отримав додатковий дохід від будь-якого виду діяльності, який не позначений в реєстрі для платників податків з даних груп або й зовсім діяльності, при якій в дані групи входити не можна ( якби вона була основною).
 3. Якщо був застосований інший спосіб розрахунку.
 4. До будь-яких доходів від діяльності, якою дані особи (в 1-3 групах) згідно із законом займатися не мають права.

Як бачите, спрощена система оподаткування передбачає виконання ряду умов, але держава розуміє, що реальність бізнесу далека від «сухих» законів і дозволяє в ряді випадків заплатити податки з діяльності, якою підприємці на «спрощенці» займатися не можуть.

Які форми взаєморозрахунків доступні і хто зобов'язаний використовувати касові апарати, а хто ні?

Розраховуватися зі своїми контрагентами можна виключно в грошовій формі. Це може бути як готівкова, так і безготівкова форма оплати, але ні натура, ні інші варіанти оплати фігурувати у вашій звітності не повинні.

Касові апарати є обов'язковими не для всіх. Їх зобов'язані встановлювати підприємці 2-ї групи, якщо їх доходи за рік перевищили суму в 1 млн гривень, а також 3-ї групи, якщо це фізособи, чий дохід за рік більше 1 млн гривень, або юрособи, якщо вони отримують оплату готівкою.

Кому потрібно вести сьогодні бухоблік?

Бухоблік є обов'язковим для всіх груп платників єдиного податку. Різниця лише у вимогах до оформлення такого обліку. Фізособи будь-якої групи можуть вести книгу обліку, як електронно, так і в паперовому вигляді (вибір на свій розсуд). Юрособи, які можуть входити тільки в 3-ю групу платників податків, також зобов'язані вести облік, але використовуючи дані спрощеного бухобліку.

Кому «спрощенка» не світить?

Існує ряд груп ФОП, яким недоступний єдиний податок і в принципі платити свої податки за спрощеною системою оподаткування. Серед них:

 1. Ті, хто організовують або самі проводять азартні ігри, лотереї або ж влаштовують тоталізатори. Разом з тим, розповсюджувачів лотерей дане обмеження не стосується.
 2. ФОП, що роблять обмін валют.
 3. Виробники або продавці підакцизної продукції. При цьому продавати в роздріб столові вина, пиво або пально-мастильні матеріали (до 20 л. в ємностях) і платити єдиний податок можна.
 4. ФОП, які видобувають або виробляють, а також продають дорогоцінні метали або каміння, а також корисні копалини. Виняток для місцевих копалин - в такому випадку можна.
 5. Посередники в сфері фінансів / нерухомості, будь-які фінансові і кредитні організації.
 6. Страховики і банки, ломбарди, кредитні спілки, брокери і т.д. Тим часом посередники у страхуванні можуть бути платниками єдиного податку.
 7. Нерезиденти України.
 8. Керуючі підприємствами.
 9. Власники земельних ділянок розмірів понад 0,2 гектара, житлових приміщень більше 100 квадратних метрів, а також нежитлових споруд більше 300 квадратних метрів, якщо заробляють на здачі даного майна в оренду.
 10. Ті, хто здійснює поштові послуги або послуги зв'язку. При цьому, якщо ви займаєтеся кур'єрською діяльністю або зв'язком в рамках діяльності, яка не підлягає ліцензуванню в цій сфері, обмежень для вас немає.
 11. Не обійтися єдиним податком і організаторам гастрольних турів та інших заходів.
 12. Боржники. Виняток можуть зробити для тих, хто у своїй діяльності зіткнувся з форс-мажором, що спричинило накопичення безнадійного боргу в оплаті податків.
 13. Якщо ви здійснюєте свою діяльність в рамках представництва або філії юрособи, яка не може бути платником єдиного податку, вам в цій формі оподаткування буде відмовлено.
 14. Більше 25% статутного капіталу належить юрособам на загальній системі оподаткування.

Коли подавати звітність?

1 і 2 групи повинні звітувати за кожен календарний рік своєї діяльності. На все про все у підприємців даної групи є 50 днів. Відлік даного терміну починається з настанням нового календарного року.

3 група звітує поквартально:

Якщо зазначена дата це свято / вихідний, нічого не переноситься, тому вкрай важливо в такому разі подати звітність в останній робочий день перед вихідними. З оплатою теж жартувати не варто - якщо на потрібну дату бракує коштів, дуже легко оформляється швидка позика на картку або навіть вигідний кредит готівкою.

 • За 1 квартал - до 10.05
 • За 2 квартал - до 09.08
 • За 3 квартал - до 09.11
 • За 4 квартал - максимум до 11.02 наступного року.

Можливо, вам будуть також цікаві наші матеріали про «Найвигідніші онлайн-сервіси по букінгу готелів - 2019», а також «Договір оренди – як його правильно оформити, щоб захистити всі сторони?».

Сподобалося?

0

Читайте також

04 грудня 2019

Дана глава нашого дослідження присвячена розміру активів МФО. Лідером рейтингу, як і рік тому, стала компанія «Центр Фінансових Рішень», яка веде свою діяльність під брендом «КредитМаркет». Однак якщо раніше вона випереджала конкурентів з великим відривом, то за підсумками 2018 року, компанія Moneyveo скоротила цю дистанцію, збільшивши свої активи більш ніж в 2 рази. «ШвидкоГроші» теж намагаються наздогнати лідерів таблиці - їх активи збільшилися більш ніж в 1,5 рази.

04 грудня 2019

Проаналізувавши дані звіту Нацкомфінпослуг, ми виявили, що лідером за таким показником, як фінансовий результат до оподаткування, стала компанія «Споживчий центр», що працює на ринку під брендом «ШвидкоГроші». За 2018 рік вона зуміла заробити на 30% більше, ніж в 2017 році.

04 грудня 2019

Ринок мікрофінансування в Україні продовжує стрімко розвиватися і рости. Безумовно, попит народжує пропозицію - українцям потрібна альтернатива банківським кредитам, щоб брати гроші в борг швидко і без відмови.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.