Затребувані професії і бізнес після карантину

26 травня 2020

Коронавірус змінив життя багатьох країн світу, і Україна не стала винятком. Затребувані раніше фахівці залишилися без роботи і ризикують не знайти аналогічної зайнятості після карантину, оскільки попит на них на ринку праці впав. З бізнесом все ще складніше - МСБ в Україні на межі краху. Але життя йде і зараз, як ніколи важливо знати, які професії будуть затребувані після карантину, а також, який бізнес варто відкривати після виходу з карантину.

Затребувані професії і бізнес після карантину

Затребувані професії після карантину - як зміниться ринок праці?

Незважаючи на те, що ринку праці в Україні віщують не найкращі часи, всі розуміють, що за кожною його кризою слідує трансформація і новий етап розвитку і шанс залишитися на плаву є у всіх, якщо стежити за цими трансформаціями.

Зміни торкнуться навіть тих, чиї професії раніше були тільки в офлайні або вимагали особистих зустрічей, наприклад, вчителів, лікарів або менеджерів з продажу. З початком карантину майже всі школи в Україні отримували скарги від батьків на те, що багато вчителів навідріз відмовляються проводити уроки онлайн або роблять це, але погано і неефективно. І ці вчителі вже в групі ризику - сьогодні викладач повинен бути готовий провести урок, як в класі, так і в режимі відеоконференції, вміти планувати такі заняття і утримувати увагу учнів. Вчителям безумовно потрібен апгрейд.

Лікарі, в принципі в більш вигідному положенні - занадто підвищений попит на них зараз. Однак звичайним терапевтам, педіатрам та іншим фахівцям, які не мають відношення до вірусології і т.д., також слід перенести свою діяльність частково в онлайн. Люди не прагнуть сьогодні йти в поліклініку по кожному питанню, особливо, якщо їм не потрібно серйозне обстеження або навіть огляд, а просто консультація про вибір вітамінів для дитини або корекція раніше обраної схеми лікування. Багато лікарів надають такі консультації в мережі вже досить давно і попит на їх послуги тільки зростає.

Менеджери з продажу, які вміють красиво прийняти клієнта і переконати його погодитися на угоду, безумовно, цінні, але куди важливіші зараз для бізнесу будуть менеджери з продажу, для яких дистанція не є проблемою. І це, до речі, властиве більшості професій, крім виробничих, мабуть. Потрібно ставати більш технологічними і уникати прив'язки до стільця в офісі або звичної механіки роботи.

Хто буде затребуваний?

1 - Фахівці, здатні забезпечити компаніям перехід в онлайн

Таких, насправді, багато і вони були досить затребувані і до карантину, проте, по його завершенні попит на них зросте. Це програмісти, розробники, дизайнери, фахівці з реклами і всі пов'язані з процесом переходу в мережу співробітники. Також будуть потрібні працівники складів, логістики і т.д. Бізнес відчув свою нестійкість під час пандемії, а тому багато хто буде трансформувати свій бізнес або і зовсім міняти напрям діяльності.

До слова, великий попит очікується на бізнес-консультантів та новаторів, оскільки якщо бізнес багато років працював за найпростішою схемою «купи у Васі дешево, продай Петі дорого», актуальною ще років 20 назад, перебудуватися на новий лад і охопити весь обсяг необхідної для цього інформації буде важко. Люди, здатні перебудувати бізнес і навчити з ним працювати по-новому будуть дуже затребувані.

2 - Кур'єри

Попит на них під час карантину зріс і, незважаючи на те, що по його завершенні очікується невеликий спад зростання кількості таких вакансій, після буде тільки зростання - помірне, але стабільне. Після карантину багато людей не готові занурюватися в натовп в супермаркеті, щоб купити продуктів чи інші товари - тепер вони знають, як швидко і зручно замовляти ті ж продукти додому, а тому для багатьох це стане звичкою.

3 - Продавці

Якщо на карантині частіше були потрібні касири та консультанти в супермаркети, то тепер їх потребуватимуть вже торгові точки, в тому числі в ТЦ. Мало хто встояв в період простою, але бажаючих відкритися і працювати після карантину все-таки досить. Але в цій сфері було багато звільнень, тому що роботодавцям не було на що утримувати співробітників, а тому будуть потрібні нові кадри у великій кількості.

4 - Консультанти інтернет-магазинів, співробітники колл-центрів

Якщо бізнес масово йде в онлайн, логічно, що йому будуть потрібні нові кадри для зв'язку з клієнтами. Якщо раніше вистачало одного продавця, що бігає між трьома клієнтами одночасно, то в онлайні потрібні ввічливі оператори і консультанти, і чим більше, тим краще.

5 - Антикризові менеджери, тайм-менеджери і т.д.

Бізнес не будує ілюзій і розуміє, що 100% стійкості на всі випадки життя домогтися практично нереально, але ризикувати більше не хочеться. А тому будуть потрібні фахівці, здатні прорахувати ризики, визначити слабкі сторони бізнесу, підібрати оптимальну модель подальшого розвитку і т.д. Тайм-менеджери будуть потрібні тим, хто захоче організувати дистанційну роботу співробітників, а таких буде чимало.

6 - Аналітики

Був період, коли аналітики йшли з професії - не було належного рівня затребуваності, оплати і т.д. Зараз їх послуги будуть потрібні багатьом, тому що зібрати точні дані, статистику, проаналізувати, скласти прогнози і т.д. під силу не кожному. А робити це потрібно на регулярній основі, відстежуючи, як ті чи інші рішення відбилися на компанії і її розвитку.

7 - Психологи

Карантин багатьом дався непросто, оскільки люди в більшості своїй не звикли до самоізоляції. Навіть після введення ряду пом'якшень багато хто залишається вдома, оскільки втратили роботу або, наприклад, піклуються про літніх родичів і не ризикують. Особливо важко справлятися з таким моральним навантаженням дітям. Попит на послуги психологів вже підвищився, але після карантину буде ще більше.

Також багато експертів говорять про те, що тепер роботодавцям знадобляться фахівці, які будуть стежити за тим, щоб в їх колективах дотримувалися всіх правил протиепідеміологічної безпеки, однак це сумнівно і актуально хіба що для великих виробництв, які під час епідемій закривають в останню чергу. Це у своєму роді фахівець з технічної безпеки нового часу.

На медиків попит великий і буде залишатися таким ще досить довго, їм обіцяють підвищення зарплат і багато інших бонусів, проте в Україні всі знають про те, що після паніки і періоду підвищеної активності в розвитку системи охорони здоров'я з величезною ймовірністю настане затишшя. Про медицину в нашій країні згадують лише в періоди епідемій.

Бізнес після карантину

Не варто очікувати, що вже завтра доставку по Україні почнуть здійснювати дрони, а гамбургери будуть готувати в захисних костюмах і масках і доставляти в вакуумних пакетах з санітайзером  в подарунок - за такий короткий термін повністю змінити наші реалії неможливо і офлайн бізнес продовжить своє життя. Але, тим не менше, змінюватися бізнесу доведеться. Розповімо, що буде актуально.

Фудтраки

Ще років 10-15 тому вулична їжа сприймалася українцями швидше негативно, ніж позитивно - їли її частіше в разі безвиході, ніж з любові до хотдогів з дешевою сосискою і гірчицею. Але незабаром стали з'являтися перші мережі вуличного фастфуду, які працювали на умовах франшизи - їх полюбили, але ненадовго, адже точки ніхто не контролював, господарів у них було тисячі і єдиного стандарту за якістю, свіжістю, дотриманню санітарних норм і т.д. домогтися таким мережам так і не вдалося. Вони закрилися. Але сьогодні ситуація інша - вулична їжа стала якісною, смачною і багато киян, наприклад, скоріше придбають їжу на вулиці і пообідають в парку або в офісі, а не сидітимуть в перевантаженому приміщенні. Після карантину цей тренд буде тільки збільшуватися, а тому саме час розробити меню і запускати фірмові фудтраки по місту. Пересувні точки харчування організувати простіше і дешевше, ніж найбільш примітивну кав'ярню, а мобільність дозволяє працювати там, де саме сьогодні більше потік людей, щоб не страждати, наприклад, від того, що біля офісного центру, де ви працюєте, у вихідні ні душі.

Доставка

В Україні є служби доставки, які виконують роль виключно кур'єрів. Є й ті, що пропонують виконати ваше доручення - купити і доставити. Ось других, на жаль, мало. Якісні сервіси ще не набули поширення по всій країні. Та й ті, що є, не завжди зручні - сайт складний, функції кульгають і т.д. Якісні послуги доставки будуть актуальні дуже довго. Для старту можна запуститися в одному регіоні, але зробити дійсно зручний і комфортний сервіс з хорошою логістикою, ввічливим і обов'язковим персоналом і підйомними тарифами.

Сільське господарство і виробництво

Як не крути, але ці сфери завдяки своєчасному введенню карантину та дотриманню заходів безпеки, виявилися найбільш затребуваними і стійкими. Але в подальшому на них чекає курс на автоматизацію і максимальну заміну кадрів машинами.

Поштомати

У ряді міст вже з'явилися зручні поштомати Приватбанку, наприклад, і інших кур'єрських служб, що дозволяють перевести максимум людей на самообслуговування. І це добре і актуально, хоча спочатку поштомати українці зустріли прохолодно. Зараз же найкращий час, щоб розвивати цей напрям.

При цьому всі експерти сходяться на думці, що все, що можна перевести повністю в онлайн, потрібно перевести - освіту, консультації медичного характеру і т.д. Тоді при настанні кризи, бізнес зможе працювати, як раніше, а не шукати гроші в борг або кредит готівкою, щоб залишитися на плаву.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.