Зміна прізвища в Україні - правила і наслідки

01 квітня 2020

Громадянам може знадобитися зміна прізвища після заміжжя, внаслідок усиновлення або з інших особистих причин і зробити це в Україні можливо. Головне, зібрати необхідні документи і оформити все коректно, в тому числі провести заміну інших важливих документів. Як? Розповідаємо в цій статті.

Зміна прізвища в Україні - правила і наслідки

Хто в Україні може поміняти своє прізвище і навіщо?

Якихось особливих обмежень в нашій країні в цьому плані немає. Поміняти її право будь-якого громадянина України старше 16 років. Також її може поміняти громадянин старше 14 років, але тут вже потрібен дозвіл батьків. Найчастіше зміна прізвищ відбувається з таких причин:

 1. Жінка змінює прізвище після заміжжя або навпаки розірвання шлюбу назад на своє дівоче.
 2. Дитину усиновили і хочуть дати їй прізвище своєї сім'ї. Також можливі випадки анулювання усиновлення, а тому після 16 років цей юний громадянин може також повернути своє прізвище.
 3. Особисті причини. Сімейні негаразди, складні відносини з батьком, матір'ю або обома батьками - це може бути обгрунтовано просто власним бажанням і закон цього не забороняє.

Кому все ж можуть відмовити?

Причин для відмови небагато і всі вони носять досить серйозний характер, тобто рядовому громадянину без проблем з законом турбуватися нема про що. Відмовляють, якщо:

 1. Громадянин надав фальшиві документи із заявою.
 2. Громадянин знаходиться під слідством або на поточний момент йдуть судові розгляди.
 3. Виявлено, що у громадянина було адміністративне покарання.
 4. Виявлено, що бажаючий змінити прізвище був оголошений в міжнародний розшук.

Куди звертатися?

Оформляється це в відділеннях органів реєстрації актів цивільного стану безпосередньо за місцем вашої реєстрації. Для оформлення потрібні:

 1. Ваша заява.
 2. Паспорт.
 3. Метрика.
 4. Свідоцтво про укладення шлюбу або обидва (про укладення та розірвання).
 5. Якщо у вас є діти, потрібно мати при собі і їх метрики.
 6. Якщо раніше ви вже змінювали прізвище, ім'я або по-батькові, потрібно взяти довідку і про це. Така ж довідка буде потрібна від ваших батьків, якщо такі зміни виробляли вони.
 7. Ваше фото розміром 3 * 4.
 8. Квитанція про оплату вами держмита.

Як довго приймається рішення?

На все про все у структури є 12 тижнів. Якщо все в порядку, у вас немає проблем з законом і ви подали всі необхідні документи коректно, то рішення можуть прийняти і раніше. У будь-якому випадку, наберіться терпіння - це не позикина картуі не експрес кредит за годину, цілком можливо, що рішення озвучать і після закінчення трьох місяців. А ось якщо вже в процесі перевірки ваших документів будуть виявлені порушення, то термін може бути продовжений аж до 6 місяців.

Заміна документів

Якщо ви таки отримали позитивне рішення і вам змінили прізвище, знайте, що зробили ви тільки півсправи і попереду ще багато клопоту - потрібно міняти і багато інших документів. Розбираємося, що міняти обов'язково, що необов'язково і які документи взагалі не потребують заміни або додаткових довідкок при їх пред'явленні.

Паспорт

Його міняти потрібно обов'язково і в досить стислі терміни. На заміну паспорта за законом у вас є рівно один місяць. Якщо врахувати, що новий документ роблять в термін від тижня до місяця (буває і так), то йти міняти паспорт потрібно відразу ж після підтвердження про те, що ваше прізвище вам поміняли. Якщо ви не заміните документ вчасно, вас можуть оштрафувати. Крім того, для зміни інших обов'язкових документів вам буде потрібен саме новий паспорт.

Що потрібно для оформлення?

 1. Заява від вашого імені про реєстрацію нового паспорта.
 2. Ваш старий паспорт.
 3. Ваш ІПН.
 4. Документи, що підтверджують дані, які потрібно обов'язково внести на безконтактний електронний носій - це можуть бути метрики дітей, документи про шлюб і його розірвання, довідка про місце вашого проживання, довідка про присвоєння ІПН тощо
 5. Ваше фото розміром 10 * 15 см - його оцифрують і завдадуть на новий документ, адже книжечки в Україні вже не видаються, лише ID карти.
 6. Довідка від відділення органів РАГСу про те, що ви змінили прізвище.
 7. Квитанція про оплату вами держмита та вартості бланка. Якщо ви готові чекати 20 днів, це буде коштувати 345 грн, а якщо хочете отримати новий паспорт за 10 днів, послуга обійдеться вам в 471 грн.

ІПН

Ситуація аналогічна - обов'язковий до заміни протягом місяця. Сам номер вам змінювати не будуть - він у вас буде один на все життя, але на довідці про присвоєння ІПН, яку українці висувають всюди, якщо потрібно, зазначено ПІБ громадянина, а тому потрібно обов'язково оновити його, щоб в ньому була вказане нове прізвище.

З документів потрібні:

 1. Ваш паспорт, причому саме новий, адже ІПН змінюють на підставі даного документа та довідки про зміну даних.
 2. Старий ІПН.
 3. Довідка про те, що особисті дані у вас змінилися.
 4. Бланк, який купується на місці у відділенні фіскальної служби.

Нову довідку про ІПН вам видають в строк до 3-5 робочих днів. До слова, поки її оновлюють, можна користуватися старою, докладаючи до неї довідку про те, що у вас змінилася прізвище. А ось неподання заяви на зміну даного документа також карається адміністративним штрафом.

Водійське посвідчення

Даний документ міняти необов'язково. Ви можете користуватися і старими документом, але потрібно постійно возити з собою і довідку про зміну прізвища, а тому в більшості випадків люди просто змінюють права на нові, тим більше що потрібно просто зібрати ряд документів, а перездавати іспити не потрібно.

Вам знадобляться:

 1. Паспорт.
 2. Медична довідка.
 3. Ваші старі права.
 4. 2 ваших фото розміром 3 * 4.
 5. Квитанція про оплату послуги.

Закордонний паспорт

Це не обов'язковий захід і ті, у кого в планах таких поїздок немає, можуть сміливо відкласти вирішення цього питання, бо ніхто вас штрафувати не буде. Якщо ж ви плануєте їхати за кордон найближчим часом, краще змінити вже зараз. Робиться новий документ в термін до місяця.

З собою вам будуть потрібні:

 1. Ваша заява.
 2. Квитанція про оплату держмита. Вартість виготовлення документа за 20 днів дорівнює 682 грн. Можна прискорити процес і отримати закордонний паспорт за 10 днів, заплативши вже 1 034 грн. А за 1 364 грн документ виготовлять за тиждень.
 3. Оригінал і копію ІПН.
 4. Ваш внутрішній паспорт.
 5. Старий загранспаспорт.

Що ще обов'язково потрібно міняти?

 1. Потрібно оновити ваші документи в банках, якщо у вас є карткові рахунки, банківські, депозитні і т.д. Якщо користуєтеся послугами інших фінансових компаній, потрібно внести зміни і у них, інакше у вас можуть виникнути складнощі з отриманням позикових коштів або при інших операціях.
 2. Повідомте про зміну прізвища компанії, в яких у вас є страховки будь-якого типу.
 3. Буде потрібна заміна прізвища і в медкарті.
 4. Заповіт - його також потрібно оновити з урахуванням ваших змінених даних.

Що міняти точно не потрібно?

Ви можете не змінювати свою трудову, а також отримані вами раніше документи про отримання освіти. Але у вас обов'язково повинні зберігатися довідка про зміну прізвища чи інші документи, які відображають причину зміни прізвища, щоб пред'являти їх з документами, які ви не міняли. Якщо зміна прізвища була пов'язана з укладенням шлюбу, то свідоцтво про нього буде також служити доказом того, що це ваш диплом або сертифікат.

Можливо, вам будуть також цікаві наші матеріали про те «Що робити, якщо у вас вкрали паспорт або інші важливі документи?», А також «Все про ОСАГО в Україні - скільки коштує, як оформляється і який штраф доведеться сплатити, якщо страховки немає?».

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.